
Åland har en mångfald av olika Doodels, Poos, rescuehundar och andra blandraser! Har du dvs en av dessa? Det man ofta har gemensamt är att man skaffat hund för att man vill ha sällskap och en trevlig familjemedlem. Nu har vi lösningen även för dig med blandras att hitta sociala band med gemensamma nämnare.
Nu presenterar vi dvs två helt olika kurser uppdelade:
”DOODELS” POOS” hör till en kurs där den gemensamma nämnaren är en mix av pudel eller snarlik.
”RESCUEDOG” ”STREETDOG” har ofta den gemensamma nämnaren att hunden är en mix och omhändertagandet har oftast skett som unghund eller vuxen. Dessa hundar saknar ofta en fastställd bakgrundshistoria och har ibland haft en svår uppväxt.

På dessa kurser : Vi tränar funktionell praktisk lydnad, lite klickerträning OCH vi provar lite på rallylydnad, nosework och agility i aktiveringssyfte bara för att det är roligt! Vid önskemål får ni även lära er om hundens beteenden och välmående. Vid dessa kurser prioriterar vi även på den sociala biten för ägarna. Efter kursgångerna finns det möjlighet att ex ta en promenad tillsammans eller varför inte en fika?
Hundar av andra typer kan givetvis anmäla om det finns plats!
DOODEL/ POO KURS: DATUM: 26 maj, 28 maj, 2 juni och (obs! torsdag sista tillfället) 5 juni TID: kl 19- ca 20 aktiv kurstid. Efter det väljer gruppen ev en stund social samvaro, fika eller promenad.
RESCUEDOG/ STREETDOG/ etc. 16/6, 18/6, 23/6 och 25/6 kl 19- ca 20 aktiv kurstid. Efter det väljer gruppen ev en stund social samvaro, fika eller promenad.
OBS! OM din hund har problem med andra hundar behöver du ta privatlektioner eller gå vår Problembeteende/möteskurs innan denna kurs!
Pris: 99 e (inkl 25,5% moms)